שבויי מלחמה אמריקאים

 שבויי מלחמה אמריקאים

היחס של הצבא הגרמני לשבויים יהודים מקרב צבאות מדינות המערב, היה זהה בדרך כלל לשאר השבויים
(לא כך, כלפי השבויים היהודים מצבא ברית המועצות (*.
היו מקרים בהם הפרידו הגרמנים שבויים יהודים, או שחשבו שהיו יהודים, משאר החיילים האמריקנים
במהלך "הקרב על הבליטה", בארדנים, מבין החיילים שנפלו בשבי ב-20 בדצמבר 1944, היו כמה יהודים שנלקחו עם 350 שבויים, למחנה השבי Stalag 9B בבאד-אורב Bad Orb גרמניה (ממזרח לפרנקפורט).
לאחר מכן נותקו מיתר השבויים ונשלחו כ- 300 ק"מ מזרחה, למחנה משני, של שבויים אמריקניים, בברגה-אם-אלסטר Berga-am-Elster שהיה ידוע בשמו הרשמי ארבייטסקומנדו 625  Arbeitskommando 
הקבוצה שמנתה 350 שבויים הורכבה מ-77 חיילים שהיו רשומים כיהודים, והשאר - 273, הגרמנים חשבו כי היו יהודים על פי שם משפחתם.  משימתם הייתה לחפור 17 מנהרות בקרקע הקפואה, שיועדו להיות מפעל נשק תת קרקעי**.
מבין 350 השבויים, 76 מתו במחנה, 22%
.

* בספרו של ד"ר יצחק ארד - "בצל הדגל האדום", הוא מציין:
"ניתן לאמוד את מספרם של החיילים היהודים בשבי הגרמני ב - 80,000 - 85,000 נפש... מתוכם, 75,000-80,000 נספו בשבי"... "שיעור התמותה בקרב חיילי צבאות בעלות הברית המערביים שהיו בשבי הגרמני עמד על שלושה וחצי אחוזים, אל מול 57 אחוזים בקרב שבויי המלחמה הסובייטים"
משמע, אחוז הנופלים בקרב שבויי המלחמה היהודים, בצבא הסובייטי היה למעלה מ- 93 אחוז !

** http://amberroom.org/locations-tunnels-schwalbe.htm

רשימה חלקית של שבויים יהודים שנלקחו בקרב על הבליטה בתאריך ה-20 בדצמבר 1944:

חיילים יהודים מחטיבה 110, דיביזיה 28 : 
סמל-ראשון ג'וזף ביארסקי – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון אלברט ברנשטיין – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון נתן בלום – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון לורנס פלשטיין – חטיבה 110, דיביזיה 28
סרג'נט היימן פלדמן – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי ג'וזף פלטוב – חטיבה 110, דיביזיה 28, נפל בשבי בלוקסמבורג
סרג'נט אירווין פוקס – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי פיליפ פריד – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי ארתור פרידמן – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון מקס גולדן – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי ג'ק גולדשטיין – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון אלי ד' גוטליב – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון מרטין גרינגולד – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון סידני גרוס – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון נורמן הרזשטיין
טכנאי דרגה 4 סולומון הימלפרב
סרג'נט אהרון הורוביץ
טוראי הרלן הורביץ
טוראי-ראשון הרמן יפי
סרג'נט פרנק קפלן
סמל-ראשון סאם כץ
טוראי-ראשון נתן לייבוביץ
טכנאי דרגה 4 בנג'מין לנצקי
טוראי ג'ק לוין, טוראי הוראס אוסטרמן
טוראי-ראשון יוליוס פרלמן
טוראי-ראשון סאם פלושנר
סמל-ראשון סאול פופקין
טוראי דיוויד רוטפל
טוראי מילטון סגט
טוראי-ראשון ג'ק סמואלס
טוראי-ראשון מלווין שוורץ
טוראי רוברט סגל
טוראי מורטימר סילבי
קורפורל סידני ספקטור
טכנאי דרגה 5 פול שטרן
טוראי-ראשון הארי וולינסקי
סמל-ראשון דונלד וורמסר
טוראי
-ראשון הארי לבקוב – פלוגת מפקדה, הגדוד ה-2, חטיבה 110, דיביזיה 28.
טוראי-ראשון סנפורד מלווין לובינסקי – פלוגת מפקדה, הגדוד ה-2, חטיבה 110, דיביזיה 28.
טוראי-ראשון ברנרד מלניק – פלוגת תותחים, חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי-ראשון דניאל ד' סטקלר – פלוגה יג', חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי וויליאם שפירו – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי פיליפ דנטוביץ – חטיבה 110, דיביזיה 28
טוראי סמואל פהרר (פלוגה ב', הגדוד ה-1) – חטיבה 110, דיביזיה 28

טוראי עמיאל בלייס – חטיבה 112, דיביזיה 28
מאייר למברג – חטיבה 112, דיביזיה 28
טוראי סידני ג'ייקוב ליפסון – חטיבה 112, דיביזיה 28

טוראי ארתור פ' קוטנר – חטיבה 28, דיביזיה 8
טוראי לאונרד בריל – חטיבה 28, דיביזיה 8

סרג'נט מלווין אפשטיין
סקנד-לוטננט מילטון גריינסקי

טוראי ברנרד ארונוביץ – חטיבה 409, דיביזיה 103
טוראי ג'ק בסקין – חטיבה 409, דיביזיה 103

טוראי יוליוס ל' גודמן – חטיבה 12, דיביזיה 4
טוראי-ראשון ג'ק שמלצר – חטיבה 12, דיביזיה 4
טוראי-ראשון מורטון סיידן – חטיבה 12, דיביזיה 4
טוראי-ראשון דניאל סטרסוב - חטיבה 12, דיביזיה 4
טוראי-ראשון מורטון גולדשטיין - גדוד תותחי השדה 590 של דיביזיית החי''ר ה-106

Prisoners of War -  (United States Army – Ground Forces – European Theater)
http://theyweresoldiers.com/index.php/tag/arbeitskommando-625/
Aronowitz, Bernard, Pvt., 42134961, 103rd Infantry Division, 409th Infantry Regiment
Baskin, Jack, Pvt., 35912487, 103rd Infantry Division, 409th Infantry Regiment
Bayarsky, Joseph, S/Sgt., 32248209, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Bernstein, Albert J., PFC, 36014907, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Bloom, Nathan, PFC, 32248834, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Brill, Leonard, Pvt., 32248813, 8th Infantry Division, 28th Infantry Regiment
Epstein, Melvin, Sgt., 42046239
Falstein, Lawrence I., PFC, 36694283, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Feldman, Hyman, Sgt., 31038475, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Flatow, Joseph, Pvt., 32937317, Luxembourg, 110th Infantry Regiment
Fox, Irwin, Sgt., 42044375, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Fried, Philip K., Pvt., 12220163, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Friedman, Arthur, Pvt., 35913924, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Golden, Max, PFC, 42126564, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Goldstein, Jack, Pvt., 32086599, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment, Headquarters Company
Goodman, Julius L., Pvt., 36694176, 4th Infantry Division, 12th Infantry Regiment
Gottlieb, Eli D., PFC, 42045939, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Grainsky, Milton, 2 Lt., 0-1017355
Greengold, Martin, PFC, 32247936, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Gross, Sidney, PFC, 42130690, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Herzstein, Norman J., PFC, 32071886, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Himmelfarb, Solomon, T/4, 32866308, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Horowitz, Aaron, Sgt., 32885417, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Hurwitz, Harlan E., Pvt., 31261986, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Jaffie, Herman, PFC, 32970744, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Kaplan, Frank L., Sgt., 36266213, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment
Katz, Sam, S/Sgt., 32257570, 28th Infantry Division, 110th Infantry Regiment