חיפוש לוחם א-ב

שמשון אביבי

פרטים אישיים הדפסה

שמשון (שימעק) אביבי (ליבלינג)
בן שמחה ורחל
נולד ב: רוהאטין,אוקראינה
ב: 18/12/1908
שרות בצבא: בריטניה
חיל רגלים
יחידה: פלוגה מסייעת בגדוד השלישי של הבריגדה היהודית
תפקיד: לוחם
נפטר ב קיבוץ מזרע, ישראל
ב: 20/11/1981

קורות חיים

 נולד בעיירה האוקראינית רוהאטין, אז תחת שלטון אוסטרי ואשר סופחה לפולין כשהיה בן עשר. רוהאטין הייתה עיר מחוז לא גדולה. בשנות ה-30 יותר ממחצית מתושביה  כ-3000  במספר,  היו יהודים, ברובם עניים. במלחמת העולם השנייה, בסתיו 1941 נרצחו כמעט כל יהודי העיירה על ידי הנאצים.

הוא לא סיים בית ספר תיכון היות  ונאלץ לסייע בפרנסת משפחתו. כשהיה בן 14 הצטרף לתנועת השומר הצעיר בעיירה, ומאז השתוקק לעלות לארץ-ישראל ולייסד בה קיבוץ. הוא עלה ארצה בשנת 1930 ביחד עם חברים אחרים של קיבוץ השומר הצעיר ב', שהה זמנית במאהל גבעת מיכאל שליד נס ציונה, והצטרף עם חבריו לקיבוץ מזרע, בו השתלב בצוות רפת החלב, והיה שותף להרחבתו. 

ב-1933, נישא לסבינה מרגלית, שילדה לו בת, נעמי. בראשית שנות ה-40 נישא מחדש, הפעם לרפתנית חניכת חברת הנוער, מיכל בש, שילדה לו את גבריאל. גם נישואים אלה לא עלו יפה, והוא לא התחתן יותר.

בשלהי 1944 כבר ידע הישוב, מה עוללו הנאצים למיליוני יהודים באירופה, וביניהם לתושבי עיר הולדתו רוהאטין. לנוכח ידיעות אלה התקשה שלא לפעול. לאחר שחלפה סכנת כיבוש ארץ-ישראל על ידי צבאות רומל, היו שביקשו להצטרף ללחום נגד היטלר באירופה. ב-20 בספטמבר 1944 הוכרז רשמית על הקמת הבריגדה היהודית בצבא הבריטי. חרף גילו המבוגר, 37 - התנדב לבריגדה. בנובמבר 1944 חויל בצריפין והוצב לגדוד השלישי של הבריגדה שהתרכז ב"בורג אל ערב", מצרים. בינואר הפליגה יחידתו  מאלכסנדריה לנמל טאראנטו שבאיטליה, ואחר כך עברה אמון יחידתי בעיירה  פיוג'י, דרומית-מזרחית לרומא. מרצו, רצינותו ומנהיגותו בפלוגה המסייעת, הביאו למינויו כמפקד זחל"ם נושא מקלע "ברן", תפקיד בו שימש עד תום המלחמה. האוגדה ההודית ה-8 במסגרתה לחמה הבריגדה, רדפה אחרי "אוגדת הציידים" הגרמנית הקשוחה, חצתה את הנהר סניו ומשם צפונה, עד כניעת הגרמנים בראשית מאי. בהמשך שירותה, שהתה יחידתו כחיל מצב בהולנד, ואז מצא זמן ועניין ללמוד ולהשוות את השכלתו החקלאית לזו של יצרני החלב ההולנדים שפגש. עם שחרורו מן הצבא חזר לענף הרפת.

בפרוץ מלחמת העצמאות היה למפקד האזור (מא"ז) במזרע. בסוף שנות ה-50 נבחר לגזבר הקיבוץ. 

נפטר בעת טיול עם צעירי הקיבוץ לסיני, בנפילה לתהום, והוא בן 73.