חיפוש לוחם א-ב

איתן אבישר

פרטים אישיים הדפסה

איתן (זיגמונט) אבישר (זיגמונד פון פרידמן)
בן מוריס אדלר וקרולין
נולד ב: סמביר,אוסטריה
ב: 19/11/1892
נפטר ב תל אביב
ב: 03/01/1964

קורות חיים

נולד בשנת 1892 בשם זיגמונד אדלר פון פרידמן למוריס אדלר פון-פרידמן ולקרולינה לבית קניג באימפריה האוסטרו-הונגרית. היה בן למשפחת אצולה בעלת מסורת צבאית ארוכת שנים. סבו היה קצין בצבא האוסטרי, אביו היה קולונל, שלישו של שר ההגנה של האימפריה האוסטרו-הונגרית. לאחר סיום לימודיו בבית הספר הריאלי הצבאי, נשלח להצטרף כצוער לאקדמיה הצבאית על שם מריה תרזה בווינה ובסוף לימודיו קיבל דרגת לויטננט בהצטיינות כפולה.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה שירת כקצין תותחנים, היה שליש של חטיבה בדרגת סרן. לחם במערכות בפולין ובצרפת ושימש בין היתר כמפקד סוללת תותחים כבדים וכקצין טיווח ארטילרי מכדור פורח, בנוסף שירת כקצין מטה גדודי וזכה לשישה אותות כבוד והצטיינות.

עם סיום המלחמה ופירוקה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, שירת כקצין מטה במיניסטריון המלחמה של הרפובליקה האוסטרית שאך זה הוקמה, והיה מעורב בהקמתו של צבאה, הבונדסהיר. בשנת 1931 פרש מן הצבא האוסטרי. כמו כן למד בבית הספר הגבוה לסחר עולמי (כלכלה ותכנון כלכלי).

בין השנים 1932 - 1935 שימש כמנהיג "ההסתדרות העולמית של לוחמי החזית היהודים", ארגונם של ותיקי מלחמת העולם הראשונה ממוצא יהודי, מכל העולם. אבישר שימש כנשיא ההסתדרות בין השנים 1934 - 1938. בשנת 1935 פעל לארגן את הקונגרס העולמי הראשון של ההסתדרות בפריז. 

לאחר האנשלוס בשנת 1938 נעצר ונכלא בגין פעילותו, כעבור חצי שנה שוחרר ומיד עלה לארץ ישראל, בספטמבר 1938, בסרטיפיקט של הסוכנות היהודית. 

שבוע ימים לאחר הגיעו לארץ ישראל זומן לפגישה עם אליהו גולומב בביתו בשדרות רוטשילד בתל אביב, וצורף כיועץ צבאי למפקדת "ההגנה".

בשנת 1939 נתמנה ראש מחלקת התכנון של "ההגנה" ושימש גם כנשיא בית הדין של "ההגנה". בשנת 1943 עלה לדרגת סגן ראש המפקדה הארצית של "ההגנה". שלטונות המנדט הבריטי שמו עינם על האיש שנשא בתפקידים בכירים אלה. בכל פעם שריחפה עליו סכנת מעצר, היה נחמיה ארגוב, מזכיר מפקדת "ההגנה" מזדרז להזהירו לעזוב את ביתו. לכן לא הצליחו הבריטים לעוצרו במהלך "השבת השחורה" ביחד עם יתר מנהיגי היישוב.

עם הקמת צה"ל מונה לנשיא הראשון של בית הדין הצבאי לערעורים. פרש לגמלאות מצה"ל בשנת 1954 בדרגת אלוף.

במהלך השנים 1943 - 1955 פרסם שישה ספרים בתחומי תורת ההיסטוריה הצבאית, כלכלה וביטחון, והיסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל. ספרו הראשון "2500 שנות טקטיקה" נחשב עד היום כספר לימוד בסיסי להבנת תורת המלחמה.

נפטר בתל אביב בינואר 1964, ובהלוויתו ספד לו הרמטכ"ל, יצחק רבין. הוא נטמן בבית העלמין קריית שאול והותיר אחריו את רעייתו סידוניה לבית בינצר ובת משותפת רות.