אנדרטת הפרטיזנים

ב-9.4.2008 במסגרת אירועי 60 שנה למדינה, נחנכה האנדרטה המרכזית לכבודם של הפרטיזנים, מורדי הגטאות ולוחמי המחתרות היהודים, שלחמו במלחמת העולם השניה.
האנדרטה ניצבת באתר "יד לשריון" בלטרון, כחלק מאתר ההנצחה ללוחם היהודי במלחמת העולם השניה, המוקם במקום.
הטקס התקיים ע"י "העמותה להקמת מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה" ועמותת "יד לשריון" במעמד שר הביטחון מר אהוד ברק, האלוף (מיל.) חיים ארז, יו"ר "העמותה להקמת המוזיאון ללוחם היהודי במלחמת העולם השנייה" ועמותת "יד לשריון"  ויו"ר ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות, מר ברוך שוב, ותיקי הפרטיזנים ולוחמי הגטאות והמחתרות, שגרירי מדינות ונספחים צבאיים, קציני וחיילי צה"ל ומוזמנים.
את האנדרטה עיצב האמן והפרטיזן לשעבר, אלכסנדר בוגן, שעלה ארצה בשנת 1951. הציג תערוכות במדינות רבות, כיהן כיו"ר אגודת הציירים והפסלים בישראל ופועל להנצחת הזיכרון לשואה ולגבורה.
מי שהעניק את התרומה להקמת האנדרטה, הוא מר נועם לניר, בנו של הטייס, סא"ל אבי לניר, שנפל במלחמת יום הכיפורים ועונה למות בשבי סורי ואחיינו של סמ"ר ישראל ברזילי, שנפל כמפקד טנק, בקרבות הבלימה ברמת הגולן, במלחמת יום הכיפורים.

מתוך דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בטקס חנוכת האנדרטה לפרטיזנים,
מורדי הגטאות ולוחמי המחתרות היהודים במלחמת העולם השנייה 9.4.08:

מר ברוך שוב, יו"ר ארגון הפרטיזנים לוחמי המחתרות ומורדי הגטאות, ידידי אלוף (מיל.) חיים ארז, יו"ר עמותת "יד לשריון" ועמותת "הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה", שגרירים, לוחמים וטרנים, מכובדי כולם,
חנוכת האנדרטה המרשימה הזאת לזכרם ולכבודם של הפרטיזנים לוחמי המחתרות והגטאות במלחמת העולם השנייה היא ציון-דרך חשוב נוסף בהנצחתה ובהנחלתה של מורשת הגבורה היהודית בשנות האימה והאופל של הכיבוש הנאצי.
המקום הזה, "יד לשריון", הנשקף אל עמק איילון ואל שדות הקרב מימי יהושע בן-נון ועד מלחמת העצמאות של מדינת ישראל, מסמל את החיבור בין ערוצי הגבורה של עם ישראל לדורותיו. לכאן הם מתנקזים ומתאחדים למורשת אחת שהיא כיום נחלת צה"ל.
משלל היבטיה של מלחמת העולם השנייה­ – הגדולה והמכרעת מכל המערכות הצבאיות לאורך ההיסטוריה – נותר פרק שהעיסוק בו עודנו צדדי ולא שלם, וזהו סיפור לוחמת הגרילה שהתנהלה נגד הצבא הגרמני על ידי קבוצות מאורגנות ובלתי מאורגנות. ובתוך הסיפור הזה – מקומם וחלקם המכריע של הפרטיזנים היהודים שלחמו בעורפו ובאגפיו של הצורר הנאצי ובני בריתו.
הדימוי של עם המובל כצאן לטבח חוטא לאמת המלאה. יהודים לא רק נטבחו. הם לחמו, ויחסית למספר היהודים בעולם באותה עת – השתתפותם הייתה אפילו בשיעורים גבוהים מאד.
מניין היהודים שלחמו מוערך כבמיליון וחצי. הם שירתו בצבאות הסדירים, במיוחד בצבא האדום, בצבא האמריקני ובצבא הבריטי, שבמסגרתו פעלו גם גדודים ארץ­– ישראליים, והם לחמו במחתרות ובארגוני הפרטיזנים.
הפרטיזנים פעלו בתנאים קשים שקשה אפילו לדמיינם. הפרטיזנים היהודים – על אחת כמה וכמה. רבים מהם פעלו בסביבה אנטישמית עוינת ואלימה גם מצד הארגונים הלאומניים המקומיים שהתנגדו לשלטון הנאצי. החיים ביערות בתנאי מחסור ואימת-מוות, חשופים לנקמתו החייתית של הצבא הגרמני, היו קשים מנשוא. אולם הדחף להתקומם, להגן על הכבוד ולקדש את שם ישראל הניע אותכם ואת חבריכם למעשים של עוז-רוח וגבורה.
בעומדנו נוכח האנדרטה – נעלה על נס את הלוחמים הפרטיזנים כולם, ובהם את אחינו ואחיותינו היהודים בגדודי הפרטיזנים ברוסיה, באוקראינה ובבלארוס; בפולין, בליטא, בהרי איטליה, ביוגוסלביה ביוון; ובאלג'יר את המורדים בגטו ורשה, בגטו וילנה ובמחנות ההשמדה בטרבלינקה וסוביבור; את אנשי "הגדוד היהודי" ב"רזיזטאנס" בצרפת ואת המחתרת היהודית בבלגיה – ואת כל האחרים שפעלו ביחידוּת ובקבוצות קטנות וגבורתם נותרה אלמונית ולא-נודעת. לכולם יאה התהילה.
פעולתה המבורכת של העמותה להקמת מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה היא בעלת ערך חינוכי רב והיא מבטאת את חובתינו להנציח ולהוקיר את חובתה של מדינת ישראל וחובתו של העם היהודי לאלה אשר חירפו נפשם, בודדים או בקבוצות קטנות במחתרת ובמצור, למען כבוד האדם וכבוד ישראל.
תודה וברכה לכל השותפים למפעל החשוב הזה, ובמיוחד לפרטיזן האמן אלכסנדר בוגן על עבודתו הנפלאה, לתורם נועם לניר לאמו מיכל ולאחותו נורית, בני משפחתו של אבי לניר אותו זכיתי להכיר מהנועזים בלוחמי האוויר שלנו בכל הדורות. אדם שהגן בגופו עד מוות גם בכלא על הכמוסים בסודותיה של מדינת ישראל. לנועם ולמשפחה אני רוצה להודות על נדיבות לבכם ועל היד שהושטתם כדי שהאנדרטה הזאת תוכל אכן לקום.
במליאות לישראל  60 שנה, לא הגענו עדיין למנוחה והנחלה רוחם של הפרטיזנים היהודים שאת שיריהם שרו לוחמי הפלמ"ח ליד המדורה ואנחנו הלוחמים הצעירים של צה"ל ערב הקרב, רוחם של הפרטיזנים היהודים הללו במלחמת העולם השנייה חיה וקיימת גם היום ברוח צה"ל, גם בימים האלו נלחמים חיילי צה"ל ומפקדיו יום יום אל מול אלו אשר אינן מוכנים לקבל את תקומת עם ישראל בארצו. לאויבינו אנו אומרים, מדינת ישראל היא החזקה במדינות האזור ונוכחותנו כאן היא עובדה מוגמרת לתמיד.
צה"ל ומערכת הביטחון ימשיכו לפעול כנגד תשתיות הטרור על מנת לסכל פיגועי טרור כנגד מדינת ישראל. אנו נמלא את מחויבותנו העליונה ונביא שקט וביטחון לאזרחי ישראל.
ואתם הפרטיזנים הוותיקים בשם מדינת ישראל, בשם מערכת הביטחון, אני מצדיע לכל אחד ואחת מכם- ברוכים תהיו.