חיפוש לוחם

יוסף בוקסנבאום

פרטים אישיים הדפסה

קפטן יוסף (ג'ו) בוקסנבאום
נולד ב: פולין
שרות בצבא: ארצות הברית
חיל ים
תפקיד: קצין אספקה

שנות פעילות

פעילות במלחמת העולם השנייה

  • אירופה, קפטן, קצין הספקה

קורות חיים

נולד בפולין בשנת 1906 וגדל בארצות הברית.

במהלך מלחמת העולם השנייה שרת כקצין תובלה בצי ארצות־הברית. היה ממונה על העברת אספקה לנמלי הצבא האמריקאי באירופה, ציוד ולוחמים לזירה האירופית ולפלישה באיטליה. 

לאחר המלחמה הצטרף למאמץ הציוני והיה מפעילי ההעפלה. היה בצוות שכלל גם את המוסד לעליה ב' ורכש את אוניות המעפילים 'יאשיהו ווג'ווד' - BEUHARNOIS , 'קוממיות' ('קיבוץ גלויות') – PAN YORK, 'עצמאות' – PAN CRESCENT, 'חיים ארלוזורוב' -ULUA ו"אקסודוס".

עלה ארצה בשנת 1948 והתיישב בהרצליה פיתוח. אחרי קום המדינה היה ממניחי היסודות למשרד הביטחון, היה מנהל אגף האספקה הראשון, תמורת דולר לשנה. הוא הקים את תעשית הלבידים ותעשית הגומי. היה מחלוצי תעשיית הרכב ובשיתוף חברת קרייזלר, הקים את מפעלי ההרכבה "תעשיות רכב" בנצרת עילית. לאחר ששכנע את ראש הממשלה דוד בן גוריון לנצל את הבסיס הבריטי בתל ליטוינסקי, היה שותף בפעילות להקמת בית החולים במקום "תל השומר" ע"ש שיבא. היה שותף בהקמת חברת הספנות "צים" וחבר במועצת המנהלים. יחד עם ידידו טדי קולק היה שותף להקמת מוזיאון ישראל ומגדולי התורמים לו. היה "יקיר העיר ירושלים ושותף בהנהלת יד יצחק בן צבי. הקים את קרן "בוקסנבאום - נטע" התורמת מיליוני שקלים בשנה לחינוך, בריאות ורווחה.

נפטר בירושלים בשנת 1991.