חיפוש לוחם א-ב

אוג'ניו קאלו

פרטים אישיים הדפסה

אוג'ניו קאלו
נולד ב: פיזה,איטליה
שרות במחתרות: איטליה

שנות פעילות

פעילות במלחמת העולם השנייה

  • - "גיבור איטליה"

קורות חיים

נולד ב-1906 בפיזה שבאיטליה, בן למשפחה יהודית ותיקה.
ב-8 בספטמבר 1943, אחרי נפילת המשטר הפשיסטי ותפיסת השלטון על ידי הגרמנים, הפכו חייהם לגיהינום. הואעבר יחד עם משפחתו לקאשה די-רג'לו והתחבר לפרטיזנים של טוסקנה. שם עסק בארגון ובקשרים עם גורמי חוץ. "איש חכם ואמיץ... עבד ללא לאות... לא שם לב לסיכונים ולמחסור מכל סוג".(מתוך ספרו של אנטוניו קורינה "אש בהרים של האפנינו טוסקנו").
בפברואר 1944 הזהיר מפקד המשטרה המקומית את בני משפחתו של קאלו, כשגילה להם כי נתבקש לעצרם עם כל היהודים. לינה, אשתו ההרה של אוג'ניו, החליטה להישאר ולא לשמוע לעצות לעזוב. היא הניחה שבגלל הריונה איש לא ירצה לפגוע בה ובילדיה. כמה ימים לאחר מכן נעצרו לינה ושלושת ילדיה והועברו למחנה הריכוז פוסולי ליד פירנצה. אוג'ניו היה באותה העת עם הפרטיזנים. כשנודע לאוג'ניו על המעצר, ניסה ליצור קשר עם אשתו ולשחרר את משפחתו, אולם בפירנצה עדיין שלטו הגרמנים. במאי הועלתה לינה קאלו עם שלושת ילדיה על הרכבת לאושוויץ, ובמהלך הנסיעה שנמשכה 11 ימים ילדה את ילדהּ הרביעי. בהגיעם למחנה ההשמדה - הומתו כולם.
בקרב שהתחולל חודשיים לאחר שאיבד את כל משפחתו, תפס עם חבריו הפרטיזנים, שלושים חיילים נאצים, למרות הקריאות להוצאתם להורג, מנע זאת. בהמשך המשימה, נפל בשבי ועונה קשות, אך לא גילה דבר. הגרמנים, שאיבדו חיילים רבים בקרב, החליטו לבצע פעולת עונשין שטנית ולהוציא להורג עשרות אזרחים מהכפר סן פולו. הפרטיזנים, וביניהם קאלו, הוצאו אף הם להורג בפיצוץ גופם. אירוע הדמים מכונה "הטבח בסן פולו". לאחר יומיים, ב-26 ביולי, נכנסו לכפר הבריטים והביאו לקבורה את הלוחמים האמיצים.
בשנת 1947 הוענק לו מדליית זהב והעיטור הגבוה ביותר שיכול לוחם לקבל - "גיבור איטליה" על פעולותיו כנגד הנאצים. הוא מונצח בשמות רחובות בערים פירנצה ואָרֶצוֹ, ובעיירה קוארטה יש בית ספר על שמו. מעטים מאוד יודעים שאוג'ניו קאלו היה יהודי.