יוליוס אלן כהן

יוליוס אלן כהן (JULIUS ALLAIN COHEN)
מאת אל"מ (מיל') בני מיכלסון

ב- 18 לפברואר 1941 הוענק לקצין-הטיס, סגן כהן עיטור צלב הטייס המצוין (DISTINGUISHED FLYING CROSS) ע"י מלך אנגליה ג'ורג' ה- 6 בטקס צנוע בארמון בקינגהאם. עיטור זה מוענק לאנשי צוות אוויר אשר גילו העזה או גבורה מעל ומעבר לחובתם בעת שרותם בכוחות האוויר של חבר העמים הבריטי במהלך טיסה.
כיצד הגיע טייס יהודי-אוסטרלי זה למעמד כה מכובד?
יוליוס אלן כהן (ב- 1947 שינה את שמו לריצ'רד קינגסלנד - KINGSLAND) נולד ב- 19 לאוקטובר 1916 במוריי אשר במחוז ניו-סאוט-וילס שבאוסטרליה. התגייס לחיל האוויר האוסטרלי ב- 15 ליולי 1935. לאחר שעבר קורס טייס וקורס קצינים הוצב לשרות במטוסי-ים.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה החלה אוסטרליה בגיוס צבאה ושליחתו לאנגליה כחלק מהצבא הבריטי ללחום כנגד גרמניה הנאצית. אחת היחידות הראשונות שנשלחו הייתה טייסת מטוסי הים מס. 10 אשר הוצבה בדרום אנגליה וצוידה במטוסי "סנדרלנד". אולם הגעת הטייסת לאנגליה הייתה דרך מקרה. במחצית שנת 1939 נשלח כהן יחד עם מרבית חבריו הטייסים לקלוט את מטוסי הים החדשים מסוג סנדרלנד שנרכשו עבור הטייסת. בסוף תקופת ההסבה שלהם וקליטת המטוסים פרצה מלחמת העולם השנייה וממשלת אוסטרליה, בפרץ של הזדהות ספונטנית הורתה לטייסת להישאר באנגליה ולסייע לחיל האוויר הבריטי ואף שלחה את שאר סגל הטייסת להשלימה בבריטניה. יוליוס כהן שרת בבסיס מאונט באטן שליד פלימות בדרום אנגליה כשעיקר עיסוקו היה בסיורים ימיים כנגד צוללות גרמניות ובליווי שיירות שעשו דרכן לנמלי בריטניה.
ב- 10 למאי 1940 תקפו הגרמנים את צרפת ובתוך 45 יום הביסו את צבאות צרפת ובריטניה. הצבא הבריטי הצליח לסגת ברובו לאנגליה (ללא הנשק הכבד והציוד) ואילו צבא צרפת נכנעה ובצרפת עלתה aלשלטון ממשלה חדשה בראשות המרשל פטן שמדיניותה דגלה בשיתוף פעולה עם גרמניה הנאצית. ערב הקמת הממשלה החדשה ברחו 27 חברי פרלמנט ושרי הממשלה הקודמת למרוקו על סיפון הסיירת מליסיה (MALLISSIA) בתקווה להימנע משיתוף פעולה עם הנאצים. בין הבורחים היה גם ג'ורג' מנדל, שר הפנים היהודי, מנדס פרנס היהודי ואחרים. וינסטון צ'רצ'יל שנבחר בינתיים לראש ממשלת בריטניה שלח למרוקו את שר ההסברה שלו דף קופר יחד עם הלורד גורט ( John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort), מי שהיה מפקד חיל המשלוח הבריטי לצרפת (וזה עתה הצליח לסגת עם צבאו מאירופה), בניסיון להיפגש עם המדינאים הצרפתים הגולים ואולי להקים אתם גוף מדיני שייצג את צרפת להמשך המלחמה נגד גרמניה.

שני האישים, דאף קופר והלורד גורט, הוטסו לרבט בירת מרוקו ב- 26 ליוני 1940 ע"י מטוס סנדרלנד בפיקודו של יוליוס כהן. הטיסה למרוקו עברה ללא אירועים מיוחדים אולם בהגיעם, הנמל נראה מלא בספינות קטנות וסירות דייג והייתה בעיה למצוא מקום נחיתה מתאים. באישורו של לורד גורט נחת כהן בתעלת שפך הנהר בן-רגרג אשר היתה צרה מאד (רק 10 מ' רחבה מהסנדרלנד) וסבלה ממשבי רוח מצטלבים. פקידי הרשות הצרפתים קיבלו את האורחים רמי המעלה בקרירות, הדגלים הורדו לחצי התורן ובקתדרלה המקומית נישאה תפילת אבל לרגל נפילתה של צרפת. עם ירידת הפמליה של שני האישים מהמטוס ניסו השוטרים המקומיים להזיז את המטוס 50 מ' הצידה למקום ממנו לא תהיה לו אפשרות המראה מיידית. כהן, אשר גישתם העוינת של הצרפתים לא נראתה לו סרב לזוז ובידיעה שבמטוס יש דלק מספיק לטיסה עד גיברלטר סרב גם לתדלק ובכך ליצור תלות בשלטונות המקומיים. בשעה 2100 קיבל כהן מברק במטוס המורה לגורט לשוב מיד חזרה בשל עוינות השלטונות במרוקו והסכנה הנשקפת. עם קבלת המברק נכנס כהן לסירת הגומי הקטנה של מטוס הסנדרלנד ופנה לרציף אולם סירת משטרה חמושה יירטה אותו והורתה לו לחזור למטוס. בהבינו שהמצב מתדרדר ועלול לצאת מכלל שליטה באופן מסוכן, תפש כהן קצין משטרה צרפתי כבן ערובה ובאיומי אקדח בסיוע טייס המשנה שלו פרץ דרכו אל הקונסוליה הבריטית בעיר. בקונסוליה נודע לו כי קופר וגורט יצאו לפגישות נפרדות בעיר. בשלב זה הקיפה המשטרה את המטוס בכוח רב ואיימה כי באם קברניט המטוס וטייס המשנה לא ישובו מייד למטוס הם יעצרו את המטוס ויגררו אותו משם. לאחר התייעצות קצרה הציג עצמו טייס המשנה סטיוארט כקברניט המטוס והוא ישוב אולם על כהן להישאר ולהעביר המסר לגורט. המשטרה הסכימה לכך אולם השאירה שתי ניידות לשמירה בחזית הקונסוליה. 
בהסתתרו מתחת לשמיכה במושב האחורי של מכונית הקונסוליה הנהוגה בידי אישה מצוות השגרירות עשה כהן דרכו למלון בו התקיימה פגישתו של גורט. אולם המשטרה אשר חשדה במכונית ובסיבת נסיעתה של האישה עקבה אחרי המכונית וכאשר כהן ירד ממנה פתחו השוטרים באש עליו. בהסתתרו במבוא של בית סמוך השיב כהן אש באקדח השירות שלו ובקפיצות ממחסה למחסה עשה דרכו לתוך המלון. במלון הוא מצא את גורט מדבר אל קהל קטן של אנשים קטני אמונה ולאחר שהראה לו את המברק עזבו שניהם את בית המלון.
המשטרה אשר המתינה להם מחוץ למלון התכוונה לתפוש אותם אולם כהן שוב תפש שוטר כבן ערובה במכוניתם בדרך אספו את קופר וחזרו במהירות למטוס כאשר כל משטרת רבת רודפת אחריהם. בשעה 270400 הם היו על המטוס מוכנים להמראה. השוטרים הצרפתים אשר כבר היו מרוגזים מאד הקיפו את המטוס משני עברי תעלת הנהר בניסיון למנוע מהם להימלט אולם למרבה המזל הם נמנעו מסיבה כלשהי מלפתוח באש על המטוס אלא נערכו סביבו והמתינו להוראות מגבוה. סגן המושל הצרפתי מוריס אשר כבר קודם הודיע לגורט שהוא נאמן לגנרל נוגה (NOGUES) המפקד הכללי של כוחות צרפת (וישי) בצפון אפריקה, בלבד המתין להוראות מאדונו. כהן הבין שהזמן בורח מבין ידיהם ועליהם לנקוט בפעולה מיידית לפני שיהיה מאוחר. לאחר התייעצות עם טייס המשנה הם החליטו להניע בבת אחת את ארבעת מנועי הבריסטול-פגסוס אדירי העוצמה של המטוס וברעש ןהאנדרלמוסיה שתתרחש להמריא ולהמלט משם לפני שהצרפתים יתאוששו. עם התנעת המנועים התחיל המטוס הענק להתקדם וסירות המשטרה הוסתו הצידה פשוטו-כמשמעו וכהן החל מנווט את המטוס מתוך התעלה הצרה אל הנמל העמוס. בנמל לא היה מרחב מספיק להמראה אולם מספיק מקום לסירות המשטרה לתמרן ולרדוף אחריהם. תוך החזקת המצערות פתוחות עשה המטוס דרכו לים הפתוח מקום בו יוכל להמריא. לרוע המזל הם לא הצליחו להימנע לגמרי מכול הסירות, המטוס התנגש באחת מהן לקראת היציאה מהנמל ואחד ממצופי ההמראה נתלש ממקומו, מרגע זה לא היה מנוס אלא להמשיך בהמראה עד הסוף באשר עצירה הייתה גורמת לכנף לצלול למים והורסת כליל את המטוס. כעת נשאר בינם לבין הים הפתוח שרטון חולי בלבד, על אף שהמטוס לא צבר עדיין מהירות מספקת הצליח סגן כהן להקפיץ אותו מעל השרטון ולהמריא בקפיצות מכרבולות הגלים של הים הפתוח.
בלא לחשוב הרבה פתחו שני הטייסים את המצערות עד תומם ובכוחם האדיר של ארבעת המנועים המריאו לכוון גיברלטר – המושבה הבריטית בכניסה לים התיכון. בהיותם באוויר שידרו לגיברלטר והסבירו את מצבם. המענה היה שלא ידאגו כי יקלטו אותם שם כמו שצריך. ואכן קלטו אותם באופן יצירתי. עם התקרבם לנחיתה, שטה לקראתם סירה נמוכה מכוסה שכבות רבות של שמיכות וריפוד ומיקמה עצמה באופן מושלם מתחת לכנף חסרת המצוף כך שסגן כהן נחת כאשר אחד ממצופיו הינו סירת משמר השטה במהירות הנחיתה. 
כך קיבל סגן-הטייס יוליוס אלן כהן את צלב הטייס המצוין מידי המלך ג'ורג' תוך הצילו מידי האויב שניים מהאישים הבכירים ביותר בבריטניה באותה תקופה בתושייה, במופת של פעולה תחת לחץ ובמקצועיות עילאית כטייס (גורט התמנה בסוף המלחמה לנציב העליון בארץ-ישראל). 
עד סוף המלחמה התקדם יוליוס כהן בדרגות ובתפקידים עד למפקד-כנף והשתחרר מהשרות בשנת 1947.