חיפוש לוחם א-ב

יצחק שחם

פרטים אישיים הדפסה

יצחק (טוצי) שחם (מקרסקו)
נולד ב: רומניה
שרות בצבא: בריטניה
חיל קומנדו
יחידה: צנחני הישוב

קורות חיים

נולד ברומניה ולמד משפטים. עלה לארץ ישראל בשנת 1937 והצטרף לגרעין 'אבוקה' שהוקם על ידי בוגרי תנועת 'גורדוניה' מרומניה. חברי הקבוצה קיבלו הכשרה בפרדס חנה ובחודש יולי 1941עלו על הקרקע בעמק בית שאן והקימו קיבוץ בשם "קיבוץ אבוקה".

בשנת 1943, התגייס לצבא הבריטי והתנדב לשרת ביחידת הצנחנים של היישוב היהודי. יחידה זו הוכשרה ע"י האנגלים לצנוח באירופה מעבר לקווי האויב הנאצי כדי להציל שבויים וטייסים בריטים שנטשו את מטוסם במלחמה. אך, כמו יתר צנחני הישוב היהודי החליט לנצל את פעילותו גם להצלת יהודים. הוא עבר קורס צניחה במחנה של הצבא הבריטי ברמת דוד, וקורס אלחוט וקשר בקיבוץ רמת הכובש. לצורך השלמת הכשרתו הוא נשלח לקהיר ובאביב שנת 1944 צנח ברומניה, נתפס ע"י רומנים אוהדי הנאצים והוסגר לידי הכוחות הגרמנים. ישב בכלא אך בתום המלחמה שוחרר וחזר לארץ ישראל.

בסוף שנת 1945 עזבה את קיבוץ אבוקה קבוצה גדולה של חברים, רובם מהמייסדים. בשנים 1948-1946 פרשו עשרות חברים נוספים, רובם מאנשי 'שדמות', ובשנת 1949 התפרקה הקבוצה. תנועת 'חבר הקבוצות' שלחה למקום גרעינים זמניים וסיפקה הדרכה חברתית בתקווה למצוא קבוצה שתתיישב במקום באופן קבוע. בשנת 1952 נותרו במקום כ-20 חברים בלבד ובשנת 1958 התפרק סופית קיבוץ אבוקה, עבר עם משפחתו לכפר ויתקין.

בשנת 1960 נפגש עם אריה לובה אליאב אותו הכיר בזמן שרותו בצבא הבריטי. לובה אליאב מונה ע"י שר העבודה יגאל אלון, לעמוד בראש ועדה בין משרדית לתכנון, הקמה ויישוב חבל ערד שבמרכזו העיר ערד. לובה ביקש ממנו להצטרף לצוות ההקמה, והוא נענה בחיוב. בחודש נובמבר 1962 תוכנן לאכלס את בתי העיר עם ראשוני המתיישבים, אולם, כמה חודשים לפני מועד זה, בחודש אוגוסט 1962, נהרג בתאונת דרכים בדרכו מבאר שבע לעבודתו בחבל ערד. כשנה לאחר מותו ומתוך רצון להמשיך את מפעלו, עברה משפחתו להתגורר בערד.