בריחתו של לימן

בריחתו של נט לימן
מאת מרטין שוגרמן, ארכיבאי AJEX בבריטניה

 נתן 'נט' הרולד לימן נולד לשרה ומוריס לימן, אח להילדה, ב -30 בספטמבר 1917, בלונדון. הוריו היו חייטים, שהיגרו מאודסה באימפריה הרוסית (כיום אוקראינה). כשבגר, עבד באופנה לנשים.
במהלך מלחמת העולם השנייה, הוא התגייס לחיל האויר הבריטי RAF ב- 13 ביוני 1940 והוכשר כאיש צוות אויר, מפעיל אלחוט (WO) וכתותחן אוירי (AG). ב- 25 בדצמבר 1941 הוא הוצב כאיש צוות אויר בטייסת ההפצצה 76, בשדה התעופה של מידלטון סנט ג'ורג ליד דרלינגטון. הוא השתתף בפשיטות אוויר על אירופה. 
בליל ה -3 / 4 במאי 1942 יצא עם הטייסת לפשיטה על המבורג. לאחר ההפצצה, הופל המטוס והתרסק, באוטנסן ליד בוקסטהוד גרמניה. רק שניים מתוך 6 אנשי הצוות שרדו, הוא ואדם נוסף. הם נלכדו ונלקחו לבית חולים צבאי בהמבורג ושם טופל שם עד ה- 15במאי 1942.
לאחר תום הטיפול, הוא נלקח מבית החולים למחנה השבויים באוברורסל והוחזק שם עד סוף מאי, ואז למתחם המש"קים בסטלג 4 (STALAG LUFT VI) - היידקרוג, שם התערה והיה בוועדת הבריחה (שכונתה - מועדון טלי הו). לאחר הכנות, ניסה להמלט, במדים גרמניים, אך נתפס.
הוא נחקר באכזריות ולאחר ארבעה שבועות, שוחרר ב -11 במאי 1944 והוחזר למחנה השבויים. משם, עם יתר השבויים, הוא הועבר במסע רגלי וברכבת, מערבה לסטלאג 357 (קופרניקוס). בעקבות התקדמות הרוסים, שוב הועברו מערבה, לפלינגבוסטל ליד הנובר ביולי 1944, שם גם התנאים היו מחרידים. 
אך הוא לא התייאש, ב- 13 באפריל 1945, במהלך העברתם במסע רגלי לעבר ליבק, הוא ושבעה אחרים חמקו אל היער בסמוך לטראן. הוא הגיע לקוים של הכוחות האמריקאים ומשם, חזר ללונדון. 
עם שובו חזר לעבוד בעסקי האופנה בלונדון, והתחתן עם אוולין זיסקינד, בפברואר 1947. נולדו להם שני ילדים, שרון וסטיבן. לאחר מות אוולין, נישא לפמלה. הוא נפטר בשנת 1982, והוא בן 64.