המערכה על האוקיינוס האטלנטי

המערכה על האוקיאנוס האטלנטי

המערכה על האוקיאנוס האטלנטי נועדה למנוע את ניתוק קווי החיים של בריטניה. 
המדינה היחידה שהתמודדה מול גרמניה בראשית המלחמה הייתה בריטניה, בהיותה אי היא הייתה תלויה לחלוטין בחומרי גלם ואספקה ??שמגיעים מעבר לים בעיקר מאמריקה ומדינות חבר העמים הבריטי. גם לאחר כניסת ברית המועצות וארצות הברית למלחמה נגד גרמניה, המשיכה בריטניה לשמש כבסיס העיקרי ללחימה בצפון אפריקה ובאירופה, וכן למתן סיוע לברית המועצות. בשל מיקומה הגיאו-אסטרטגי ותפקידה המכריע בקרב בעלות הברית, הובלה ימית לבריטניה וממנה הייתה חיונית במהלך המלחמה כולה להישרדותה ולפיתוח מאמץ המלחמה של בעלות הברית.

הניסיון הגרמני המוצלח של לוחמת צוללות במלחמת העולם הראשונה, שכמעט ניצח את בריטניה באותה מלחמה, הפך את הצוללות כנשק עיקרי של הגרמנים גם במלחמת העולם השנייה. זה בלט במיוחד מכיוון שהצי הגרמני היה נחות מיריבו הבריטי וההשקעה בבניית צי חזק מסוג זה נראתה פחות מבטיחה מבחינת זמן ומרחב עלות / תועלת לעומת ההשקעה בצוללות. למעשה, גרמניה הנאצית הצליחה להקים כלי נשק מודרני ואימתני במלחמת העולם השנייה, שכמעט הצליח להביס את בריטניה. בראש זרוע הצוללת של חיל הים הגרמני עמד האדמירל קארל דוניץ (שלימים היה ה"פיהרר של גרמניה" לאחר שהיטלר התאבד לקראת סוף המלחמה).

במהלך המלחמה בנו הגרמנים 1,162 צוללות, מתוכן, בו זמנית, 830 היו פעילות, ורק 240 צוללות היו מבצעיות. עם זאת, הן הצליחו במהלך המלחמה להטביע 5,150 אוניות של בעלות הברית, בעלות נפח של 21 מיליון טון.

שלושת הגורמים העיקריים שאפשרו לבעלות הברית להתמודד עם הצוללות הגרמניות ובסופו של דבר אפילו לנצח במערכה נגדן היו:
א. מודיעין - למעשה היכולת לפענח את ההודעות הגרמניות שקודדו במכונות הקוד "אניגמה", הרדאר המותקן בספינות בעלות הברית ומטוסי הסיור, שגילו את הצוללות מרחוק.
ב. הפעלת חיל האוויר במלחמה בים.
ג. היכולת האמריקאית לבנות אוניות במהלך המלחמה, במספר גדול יותר מאשר הצוללות הגרמניות הטביעו.

המערכה על האוקיאנוס האטלנטי מחולקת לשישה שלבים עיקריים:

שלב I: מספטמבר 1939 עד יוני 1940 - נפילת צרפת.

שלב 2: מיוני 1940  - אפריל 1941 - הסכם "החכר השאל".

שלב 3: מאפריל 1941 - 7 בדצמבר 1941 – תקיפת היפנים בפרל הארבור.

שלב 4: מינואר 1942 ועד יולי 1942 - הטבעת השיירה PQ 17

שלב 5: מיולי 1942 ועד יוני 1943 - נסיגת הצוללות הגרמניות.

שלב 6: יוני 1943 עד מאי 1945.

המלחמה בצוללות.

הסיבות להצלחת המלחמה בצוללות הן:
1. שיפור משמעותי בארגון השיירות ובליווים על ידי אוניות מלחמה אמריקאיות.
2. השימוש בטכניקות מכ"ם מתקדמות (מדידת כיוון ומרחק) המבוססות על אורך גל קצר מאוד הקל על מטוסי הסיור ארוכי הטווח לאתר ולתקוף צוללות גרמניות באמצעות מטעני עומק אוויריים.
3. המודיעין הבריטי באמצעות מכשיר "אניגמה" הצליח לפענח את שידורי הצוללות הגרמניים, בים, ואיפשר להם לפקח על תנועותיהן, במיוחד לגבי זמן חזרתן לבסיס. למרות המספר הגדול של הצוללות שהושמדו, הצי הגרמני לא האמין עד סוף המלחמה כי קודן פוענח.
על פי מחקרים שלאחר המלחמה, כוחות בעלות הברית השמידו 781 מתוך סך הצוללות שפעלו בצי הגרמני במהלך המלחמה. כ -30,000 קצינים ומלחי צי הצוללות הגרמני נהרגו. הצוללות הטביעו כ-2,780 אוניות מכל הסוגים, רובן מצי הסוחר, והסתכמו בכ- 14 מיליון טונות. ההצלחות הגדולות ביותר של הצוללות היו בשנת 1942 כאשר הטביעו אוניות בנפח של כשישה מיליון טונות.
מתקפת הצוללות נמשכה עד סוף המלחמה, אך מקיץ 1943 הם כבר לא היוו איום על צי בעלות הברית, וקרב האטלנטי הוכרע.

שלב 1: מספטמבר 1939 עד יוני 1940 - נפילת צרפת.
בשלב זה היו לגרמנים 57 צוללות מבצעיות. לאחר הטבעות של אוניות נוסעים וסוחר, הבריטים עברו לשיטת השיירות והוקמה מפקדה לתיאום בין זרועי, למערכה על האטלנטי בפיקודו של האדמירל מקס הורטון. בסוף תקופה זו הגרמנים תפסו צוללת בריטית והעתיקו את נשק הטורפדו.

שלב 2: מיוני 1940  - אפריל 1941 - הסכם "החכר השאל".
בתקופה זו היו בידי הגרמנים 21 צוללות מבצעיות שפעלו בשיטת "להקות זאבים". הבריטים הקצו 375 אוניות מלחמה כדי ללוות ולשמור על השיירות. לאחר נפילת צרפת החלו הגרמנים להפעיל את הצוללות מנמלים מוגנים בנמלי צרפת. ב- 17 באוגוסט הכריז היטלר על מצור ימי כולל על בריטניה. בתוך יומיים בחודש אוקטובר 1940, שש צוללות גרמניות, שפעלו בשיטת "להקת זאבים", הטביעו 36 מתוך 79 אוניות שהפליגו בשתי שיירות. במהלך אוקטובר, כל צוללת גרמנית הטביעה בממוצע 60,000 טונות של אוניות בריטיות. ב- 11 במרץ 1941, אישר הקונגרס האמריקני את הסכם "החכר והשאל" עם בריטניה, ונתיבי הספנות של צפון האוקיאנוס האטלנטי הפכו חשובים יותר.

שלב 3: מאפריל 1941 - 7 בדצמבר 1941 – תקיפת היפנים בפרל הארבור.
הגרמנים כבר בנו 249 צוללות בשלב זה, 35 מהן היו מבצעיות. פעולת "אולטרה" של הבריטים הצליחה. חיל הים הבריטי הצליח לשבות צוללת U-110 הגרמנית עם מכונת ההצפנה שלה ובכך, לפצח את הקוד של מכונת ה"אניגמה "הגרמנית. המודיעין הבריטי הצליח לעקוב אחר מיקומן ופעילותן של הצוללות הגרמניות וההתנהגות הבריטית התארגנה בהתאם. בשלב זה, חיל הים האמריקני החל להיות מעורב בליווי שיירות במערב האוקיאנוס האטלנטי, כמוהו גם הצי הקנדי החל  ללוות את השיירות. באוגוסט הפליגה השיירה הראשונה מאנגליה, לנמל מורמנסק הרוסי - מסלולי האוקיאנוס האטלנטי הפכו חיוניים לא רק לבריטניה אלא גם לרוסיה. ספינה אמריקאית הוטבעה על ידי צוללת גרמנית. ארה"ב החלה לבנות נושאות מטוסים ספציפיות לליווי השיירות של אוניות הסוחר עם מפציצי B-24 שנועדו ללחימה כנגד הצוללות וחמושים ב -24 מטעני עומק כל אחד.

שלב 4: מינואר 1942 ועד יולי 1942 - הטבעת השיירה PQ 17
צי הצוללות הגרמני גדל ל-331 מתוכם 140 היו פעילים. 98% ממלווי השיירה באוקיאנוס האטלנטי היו בריטים וקנדיים. בינואר-מרץ השיגו הצוללות הגרמניות שוב שיא חדש בכך שהטביעו 216 אוניות בחוף המזרחי של ארצות הברית, רובן מכליות. זה היה הגל הראשון של מתקפת הצוללות מול ארצות הברית, בו חמש צוללות גרמניות ארוכות טווח הטביעו 25 אוניות ביום אחד. הגרמנים שינו את שיטת ההצפנה של מכונת האניגמה ולא ניתן היה עוד לפענח את שידורי הרדיו שלהם עד אוקטובר. צוללות אספקה ??גרמניות מסוג "פרה חולבת", האריכו את שהותן בים של צוללות ארוכות טווח מסוג 9, עד 8 שבועות, ושל הקטנות יותר מסוג 7, עד 4 שבועות. במאי 1942 החליטה ארה"ב להאפיל את החוף המזרחי. יוני היה החודש הגרוע ביותר במלחמה. צוללות גרמניות טיבעו אוניות בנפח של 834,196 טון. בחודש זה הוטבעו 23 אוניות של שיירה PQ 17 בדרך למורמנסק (מתוך 36 אוניות).

שלב 5: מיולי 1942 ועד יוני 1943 - נסיגת הצוללות הגרמניות.
בשלב זה היו בידי הגרמנים 393 צוללות, 212 מהן היו מבצעיות (ב -1 באפריל הגיעו לשיא של 240 צוללות מבצעיות). בעלות הברית הצטיידו במטוסים נגד צוללות ארוכת טווח עם מכ"ם מיוחד. ב- 22 באוגוסט הכריזה ברזיל מלחמה על גרמניה לאחר שאוניותיה הותקפו.
במהלך ההתארגנות למבצע לפיד, הנחיתה בצפון אפריקה, בעלות הברית הקטינו את הפעילות נגד הצוללות בחלק גדול מהאוקיאנוס האטלנטי כדי לרכז כוחות להגנה על השיירות הנושאות את כוח המשלוח. בינואר 1943 הוטבעו שבע מתוך תשע מכליות עם 100,000 טונות דלק שמיועדות למבצע. לאור זאת הלחימה בצוללות הגרמניות, קיבלה עדיפות עליונה. ו- 250 מטוסים נוספו ללחימה בצוללות באוקיאנוס האטלנטי. הגרמנים איבדו 43 צוללות במאי, פי שניים מהיכולת שלהם לבנות מחדש, ובמקביל, טיבעו רק 34 אוניות של בעלות הברית. האדמירל דוניץ הורה לכל הצוללות לסגת מצפון האוקיאנוס האטלנטי. ארבעים וחמישה חודשים של קרבות הסתיימו.

שלב 6: יוני 1943 עד מאי 1945.
דניץ ניסה טכנולוגיות חדשות ונכשל. בעלות הברית הפעילו גלאים מגנטיים ופתחו במתקפה אווירית על מתקני הייצור של הצוללות. צוללות עם שנורקלים מודרניים ומנועים חשמליים הוכנסו לפעולה. אבל זה היה מעט מדי ומאוחר מדי.