יחידת הקומנדו הבריטית TROOP X

יחידת הקומנדו הבריטית  TROOP X

אנגליה קלטה אל תוכה פליטים רבים מארצות אירופה. עם פרוץ המלחמה, השתנה היחס אל יוצאי גרמניה ואוסטריה - דוברי גרמנית נחשבו לבני בריתו של האויב. לאחר זמן הם אף רוכזו, נעצרו והושמו במחנות הסגר. מאוחר יותר הותר להם להתנדב לצבא הבריטי ביחידות שירותים כשהם אינם חמושים.
בשנת 1942 יזמו צ'רצ'יל ולורד מאונטבאטן (LORD MOUNTBATTEN) שהיה ראש מטה המבצעים המשולבים הבריטי, הקמת יחידת קומנדו סודית ביותר, של פליטים דוברי גרמנית, במסגרת יחידת הקומנדו הבריטי 10. היא נקראה קבוצה 3 (No. 3 (Jewish) Troop of the No. 10 Commando)
וינסטון צ'רצ'יל כינה אותה: "הלוחמים האלמונים, יחידת ה- X TROOP")  X")
כמפקדה התמנה קפטן בריאן ג'ונס (Capt. Bryan Hilton Jones) אישיות יוצאת דופן, שהתמחה בטיפוס הרים, פרפקציוניסט, שנערץ ע"י חייליו ונקרא "סקיפר".
היחידה מוקמה בבסיס באברדובי (ABERDOVY) בוויילס ומנתה 88 לוחמים, 75% מהם היו יהודים, אשר הגרו לאנגליה - מגרמניה, אוסטריה, צ'כוסלובקיה, והונגריה.
הסיבה העיקרית להתנדבותם ליחידה, הייתה רצונם להחזיר לעצמם את כבודם העצמי האבוד.
באברדובי החלו עבורם חיים חדשים. הם הפכו ללובשי מדים ביחידת העילית שבעילית צבא בריטניה.
אחד החיילים, בריאן גרנט, שהיה מאוחר יותר לשופט בית המשפט העליון, אמר: "אפשר להגיד שהאמת לאמיתה היא שנולדנו מחדש באברדובי. כולנו היינו פליטים, כולנו איבדנו את מדינות האם שלנו והפכנו לזרים בארץ זו, בני ברית של האויב ואחדים מאיתנו לעצירים. היינו בעלי ותק של שנים של אזרחים ממדרגה שנייה, וכשהגענו לאברדובי מצאנו עצמנו יחידת עילית בצבא הבריטי".
המוטיבציה שלהם הייתה גבוהה, עבורם, אולי יותר מלאחרים, זאת הייתה שאלה של הערכה עצמית והצדקה עצמית.
הם היו האנטיתזה של התדמית של "ההולכים כצאן לטבח".
הלוחמים אמצו זהות חדשה מוחלטת, עם שמות אנגלו-סקסיים והיסטוריה משפחתית פיקטיבית שתסביר את עובדת המבטא הגרמני שלהם. כל זאת, על מנת שאם יתפסו ע"י הגרמנים, לא ישפטו כבוגדים או יושמדו בתאי הגזים כיהודים, אלא דינם יהיה כחיילי אויב.
מלבד האימון החיילי הבסיסי, עברו הלוחמים אימונים מיוחדים של הכרת האויב, מילוט, הסוואה, נפילה בשבי, טיפוס הרים, צניחה, תוך דגש על לוחמת לילה.
עם תום האימונים החל משנת 1942 יצאו חלק מאנשיה לפעילויות מודיעיניות באירופה הכבושה, הן דרך הים, ע"י סירות דייג קטנות, והן בדרך האוויר - בצניחה. לוחם מהיחידה היה נספח לכל פעילות קומנדו נגד הגרמנים. ב- 1943 השתתפו לוחמי היחידה בגל הראשון לכיבוש אירופה בנחיתה בסיציליה. לרוב הלוחמים היה יום הפלישה - העימות הראשון בקרב אמיתי. לכל אורך ההתקדמות של כוחות הברית, שירתו דוברי הגרמנית של היחידה, עם יחידות קומנדו אחרות, בחזית, והוכיחו את ערכם הרב. עד כי קציני יחידות הקומנדו, אליהם התלוו, סירבו לצאת לסיורים ללא אחד מחברי היחידה שיוביל אותם. מיומנותם בשטח, מומחיותם בלוחמת הלילה ותעוזתם, היו לשם דבר.
הם ליקטו מידע משבויים שנפלו בידם ומגופות חללי האויב. הם התמחו בשכנוע עשרות אלפי חיילים גרמנים להיכנע, כיוון שדיברו בשפתם. לוחמי היחידה השתתפו בקרבות עקובים מדם והובילו קבוצות של אסירים גרמניים לנקודת האיסוף. הם לא עבדו כיחידה, אלא פעלו בצוותים קטנים, נעו על ג'יפים, בליווי הכוחות הקדמיים, תרגמו וחקרו חיילים גרמניים.
לאחר שחרור צרפת המשיכו את המלחמה בדרום הולנד, עד לשחרורה.

לאחר הפלישה בנורמנדי, קפטן קיט גריפיט (Cpt. Griffith Keith) או בשמו המקורי - אקה גלזר (Aka Glaser), היה למפקדה היהודי הראשון של היחידה, והוא שהובילה לאורך נתיב הקרבות, עד שנפל בחציית נהר אלר (River Aller) בגרמניה, ב-11.4.1945. החליפו קפטן לסלי סקוט (Capt. Scott, Leslie).
במהלך המלחמה, נפלו 21 מתוך לוחמי היחידה ו-22 נפצעו בקרב, אחוז הנפגעים הגבוה ביותר מבין יחידות הצבא הבריטי.
למרות פעילותם, למרות הקרבתם, לא היו הם אזרחי בריטניה.
בתום המלחמה, בלחץ מפקדם באימון ההקמה, קפטן ג'ונס, אושרה בקשתם לאזרחות.
 Cpt. Griffith Keith

עוד בנושא:
Ian Dear "Ten Commando 1942-45", Leo Cooper Ltd, 1987
Peter Masters “Striking Back: A Jewish Commando's War Against the Nazis”, Presidio Press, Novato, CA, 1997
Martin Sugarman, "No 3 (Jewish) Troop, No. 10 Commando