מתנדבי חוץ לארץ- מח"ל

המח"ל 
יוסף (ג'ו) וולף

לחמתי בגדוד 72 חי"ר של דוברי האנגלית בחטיבה 7.
ב-1997, בדרך המקרה נעשיתי מעורב עם מוריס אוסטרוף ורלף לנסמן כצוות של שלושה מתנדבים להפקה,עריכה והוצאה לאור של הספר על מתנדבי דרום אפריקה של הסופר הותיק הנרי קאצאו, שנקרא "ה-800 של דרום אפריקה". בכנסי מח"ל שנערכו בישראל ולפני כן בדרום אפריקה למדתי על היחידות הצבאיות שהאחרים שרתו בהם כשבכמה מהפעמים אף ליקטתי מידע מהמח"לניקים שהשתתפו בכנסים,על תפקידם באירועים. למרות זאת לא יכולתי לשער עד כמה תרומתם של ה-800 הייתה רבה בהקמת המדינה. עתה לאחר שערכתי את המחקר עבור אתר המח"ל באינטרנט, הרחבתי את ידיעותי על תרומתם של כ-4500 מתנדבי מח"ל מכול קצוות העולם. דבר זה מייצג סיפור היסטורי מופלא בעל חשיבות רבה באותם ימים קשים.
מי לא מתרגש מסיפורם המופלא ומהישגם של אנשי צוות האוויר שתחת סיכון עצמי גבוה,קנו מטוסי תובלה מתבלים ממגרשי גרוטאות,שיפצו אותם, הבריחו אותם וטסו איתם אל מחוץ לארה"ב תחת עינם של השלטונות האמריקאים. בהימלטותם מארה"ב הם עברו הרפתקאות רבות היות וארה"ב הייתה המדינה היחידה שהקפידה על האמברגו של האו"ם למדינות המזרח התיכון. קצת מאוחר יותר, אותם צוותי אוויר עשו דברים דומים ברוכשם מטוסים מכול הסוגים באירופה,ודרום אפריקה. ארבעה טייסים ומהנדס אווירי נהרגו במהלך הטיסות המסוכנות האלו בחציית אוקיינוסים, שלושה יבשות ומתוכם שלושה מהם לא היו יהודים.
בין המתנדבים היו כ-250 אנשי צוות רפואיים,מנתחים, רופאים, אחיות מדופלמות כמו גם צוותי עזר פרה-רפואיים. שני רופאים גדודיים-הבריטי ישעיהו מוריס והמרוקאי שלמה מורלי-דהן נהרגו בקרבות תוך כדי סיוע לפצועים תחת אש, גם נהרגו בקרבות שני חובשים – דבורה אפשטיין מאורוגוואי ויעקב נוח שק מבלגיה. דר' מוריס ישעיהו מבריטניה נשא אות צלב הקרב ממלחמת העולם על מילוי תפקידו כרופא בקרבות הקשים בפלישה של בעלות הברית על גרמניה.
מרגשים במיוחד הם סיפורם של האמריקאים דר' ליאו (אריה) בורנשטיין המנתח הראשון שהתנדב שהגיע ב-ינואר 1948, והצוות של רופא ואחות משוויץ-מקס והילדה גולדנברג ששרתו בגולני. מקס נפצע מאותו פגז מרגמה שהרג את דר' מוריס. גם סיפורה של האחות הדרום אפריקאית ריי ברנטון שבתחילת יוני 1948 הקימה את הבית חולים הצבאי 'דג'ני' ביפו, כמו גם יילדה את הילד (בן) היהודי הראשון מזה יותר מ-2000 שנה בבאר שבע.
צוותים רפואיים אלו הצילו חיים רבים ובלעדיהם מספר הקורבנות היה גבוה בהרבה.
החובש הקרבי מדרום אפריקה, לורנס,'לוקי' פיינמן, צוין לשבח על גבורתו בטיפול בפצעים תחת אש.
בנוגע לכוחות הקרקע,ישנו תיעוד בארכיוני צה"ל כמו גם מקורות אחרים המצביעים על כך ששלושה מתנדבים אחרים מדרום אפריקה ואחד מבריטניה צוינו לשבח. שנים מהדרום אפריקאים צוינו על פעולות שונות בפרק זמן של 24 שעות עמוק בתוך סיני בין 25 ל-26 בדצמבר 1948,פעולות שתרמו רבות להצלחת 'מבצע חורב'.
אך עלי לציין שאת מירב המידע למדתי מתרגום סיפוריהם האישיים של כמעט כל 123 הנופלים המתנדבים מתוך ספר יזכור של משרד הביטחון (עתה נמצא המידע באתר- www.izkor.gov.il)
פרטים מעטים על הקורבנות:
13 היו נשואים; 12 צוינו לשבח על גבורתם ופעולותיהם במלחמת העולם השנייה; אחד מהם, ג'ורג' 'בוז' בורלינג,אף זכה בעיטור הגבוה ביותר בצבא הבריטי-צלב ויקטוריה, על הפלת 27 מטוסים גרמניים ואיטלקיים בקרב המצור על מלטה. טייס זה גם נבחר לD.F.M. , 'חבר הטייסים יוצאי הדופן'; 11 לא היו יהודים; 4 היו נשים; 2 מתוכן נפלו בעמדות ההגנה על העיר העתיקה בירושלים ובקרבות על ניצנים; 6 מתוכם היו בני שבע עשרה ושמונה עשרה.
הקצין השני על אניית 'אקסודוס' האמריקאי ביל ברנשטיין, נהרג ב-10 ביולי 1947, בהתנגדות הכוחות של הצי המלאכותי שניסו לעלות על הסיפון עוד 7 אמריקאים וקנדי אחד חברי 'עלייה ב', נהרגו בקרבות קרקע מוקדמים.
5 מהצרפתים ומהצפון אפריקאים שנפלו , לחמו עם דה-גול בצבא צרפת החופשית, שניים מהם גם זכו בעיטור הצלב הצבאי הצרפתי על גבורתם בקרבות; 12 שרדו את הכיבוש הגרמני בצרפת, הולנד ובלגיה, מתוכם 4 לחמו במחתרות נגד הגרמנים.
9 מהם הגיעו לבריטניה לאחר שניצלו מה-קינדרטרנספורט ב-1939 מעט לפני הפלישה הנאצית לפולין.
טייס מטוסי ההפצצה קנדי יליד אוקראניה, (זאב) וילף קנטר, הופל שלוש פעמים בגיחות הפצצה מעל אירופה הכבושה ובפעם השלישית הוא נלקח בשבי כשבזמן זה היה מעורב ב'בריחה הגדולה' שבעקבות כישלונה נרצחו 50 קציני בנות הברית בדם קר על ידי הגסטאפו. נווט אמריקאי יליד פולין, משה אהרון רוזנבאום, גם הוא מעוטר, הופל בהפגזת שדות נפט ברומניה ונלקח בשבי לאחר 13 משימות הפצצה מוצלחות.
מתוך 11 מהמתנדבים הקנדיים שנהרגו, 5 נפלו בקרבות קרקע והיו במקור מטורונטו, גם הטייס (זאב) וילף קנטר היה מטורונטו.
כשהטייס הקנדי רלף מוסטר הגיע לארץ ב-אפריל 1948, הוא גילה שאין מספיק כלי טיס כשירים, אז הוא השתתף בקרבות קרקע המוקדמים ברצועה הצרה של הגליל בחטיבת 'יפתח' של הפלמ"ח. הנס קצנשטיין משבדיה, יוסף פישביין, ריצ'ארד שיינהורן, וסידני סטלר מבריטניה, הרווי (אברהם אבא) כהן ואדוארד (אברהם) לוגץ' הקנדיים (שהיו בני דודים), ארבעה היו ממוצא גרמני או אוסטרי וכל השישה נפלו בקרב.