נאום ראש הממשלה אהוד אולמרט

נאום מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט בנטיעות ט"ו בשבט בלטרון

יום שני ט"ו שבט תשס"ו 13/02/2006

וטרניות ווטרנים יקרים, גיבורי המלחמה בגרמניה הנאצית,

ראש הממשלה, אריאל שרון, היה מיועד להיות כאן היום בטקס הזה. אריק וודאי היה קורא לכם ובצדק "אחיי הלוחמים" והיה מצדיע לכם כאח לנשקכי כמוכם גם אריק, היה שבע קרבות – והקיז את דמו, כמו רבים מכם, בשדות הקרב בלחימה נועזת נגד אויבי עמנו, אויבי העם היהודי. ממש כאן, מעבר לגבעה, לחם אריק במלחמת השחרור, מתבוסס בדמו, נחוש להמשיך ולא לוותר לעולם. עד שמי שלימים יהיה תת אלוף בצבא, אשר לוי, שנמצא אתנו כאן, חילץ אותו למען מדינת ישראל ועם ישראל. לצערנואריק איננו כאן עמנו, אני בטוח שכל הנוכחים כאן וביניהם ותיקי הקרבות וותיקי הלוחמים מצטרפים אלי בהצדעה לאריק שרון, ובתפילה לשלומו ולהחלמתו המהירה.
כמי שהוטלה עליו עכשיו המשימה הכבדה הזו, להמשיך את שליחותו של אריק שרון, אני מבקש להצדיע לכם ולהודות לכם על פועלכם. כראש העיר ירושלים במשך שנים רבות, נהגתי ללוות אתכם ביום הזה ברחובות ירושלים, לקבל את פניכם בכיכר העיר ולאמץ אתכם אל ליבי, אתכם הווטרנים, ותיקי הלוחמים, אני חושב שהם מקור גאווה והשראה לכולנו. אני שמח שכממלא מקום ראש הממשלה, אני יכול להמשיך במסורת הזו שהתחלנו בה בבירת ישראל, ירושלים.
נמצאים אתנו גם ילדי עמותת "גדולים מהחיים" אשר נאבקים במחלת הסרטן. אני חושב שעמותת "יד לשיריון" עשתה דבר גדול בכך שהביאה לכאן בט"ו בשבט שתי קבוצות שכל אחת בדרכה ובמלחמתה מסמלת אומץ לב וגבורה. מן הצד האחד,  ילדי "גדולים מהחיים", שנאבקים יום יום באומץ במחלת הסרטן הקשה ועושים הכל כדי להמשיך בשגרת החיים גם נוכח המצוקה והייסורים והמכאובים, שהפכו לחלק בלתי נפרד מחייהם. ומהצד השני, אתם, הוטרנים, שנתתם לכולנו דוגמא של אומץ לב במלחמה שניהלתם נגד גרמניה הנאצית.
הניצחון נגד גרמניה הנאצית היה הרבה יותר מסתם מנצחון צבאי. היה זה נצחונה של רוח האדם ואהבת האדם, נצחון החרות – על הדיכוי והרודנות, על השנאה והגזענות בצורתה החייתית והמסוכנת ביותר.
אלו מכם שלחמו בשורות הצבא האדום, מכירים וודאי את השורה מתוך השיר הפופולרי של הצבא האדום, שבתרגום לעברית נשמעת בערך כך: "זה החג עם הדמעות בעיניים". שורה שמבטאת היטב עד כמה כואב היה הניצחון במיוחד לעם היהודי, ששישה מיליון מבניו נרצחו על ידי הצורר הנאצי.
מיליון וחצי חיילות וחיילים יהודים לחמו נגד הצבאות הנאציים ובני בריתם. אין עוד עם בעולם שתרם אחוז גבוה כל כך מבניו למאמץ המלחמתי נגד ההיטלריזם
כרבע מיליון לוחמים יהודים נפלו במערכות מלחמת העולם השניה. יותר מ-200,000 עיטורי גבורה ואותות הצטיינות הוענקו ללוחמים היהודים - החיים והמתים. לחימתם המשותפת, בכל הצבאות, סימלה יותר מכל את שותפות הגורל של הלוחמים היהודים עם בני עמם, למרות פיזורם בארבע כנפות תבל.
 
שלוש שנים בלבד אחרי תום מלחמת העולם השניה, התייצבו לוחמים יהודים, ממנצחי הנאצים, בשעת המבחן הגורלית של מלחמת העצמאות. רבים מהם נקטלו  בשדות הקרב של לטרון. אם יש מקום שמסמל את ההשתלבות של בני העם היהודי, בוגרי השואה, ניצולי מלחמת העולם השניה, הלוחמים האמיצים שבאו משם – כאן, זהו המקום – לטרון, שבו רבים כל כך מהם נפלו בקרב עקוב מדם מאין כמוהו, קרב האמיצים, שהיה גורלי כל כך לעתידה של ירושלים, בירת ישראל. בקרב הזה כאן, של ותיקי מלחמת העולם השניה, תרמו הלוחמים להקמתה ולביצור בטחונה של מדינת ישראל הצעירה.
בשנים האחרונות זכינו לתרומה נוספת של רבבות וטרנים ווטרניותמוותיקי מלחמת העולם השניה, שעלו ארצה מארצות חבר העמים  – ומאז הם מעשירים את חיינו בתחומי עשיה רבים ומוסיפים לנו אמונה וגאווה
כאן במקום הזה, יוקם מוזיאון לזכר החיילים היהודים שלחמו במלחמת העולם השניה. הוא בא להזכיר לדורות העתיד את מופת חייכם, מופת של אומץ ללא גבול, מופת של מסירות ונכונות להקרבה אישית,  מופת של נכונות להלחם למען מטרה צודקת. כל הכבוד לך, דוד עזריאלי, על נכונותך, יחד עם ממשלת ישראל, לתרום להקמתו של מוזיאון זה של גבורה יהודית שלעולם תהייה חלק ממורשת עמנו. וכל הכבוד לאריק שרון שנתן יד ודחף להקמתו של המוזיאון הזה ודאג שלצד התרומות האישיות יוקצו גם המשאבים התקציביים כדי שאפר יהיה להקימו ולבנותו
אנחנו חוגגים היום את ט"ו בשבט, בעוד מספר ימים יחגגו ותיקי הצבא האדום את יום החג של הצבא האדום. יש משהו סימלי ומרגש שרבים מהם נמצאים איתנו היוםבחג שמסמל אולי יותר מכל את החזרה של עם ישראל לאדמתו. לא בסיסמא, לא  בהכרזה, אלא במגע האישי, המוחשי, העמוק ביותר שיכול להיות. במגע הזה שבו אנחנו שותלים בארץנוטעים בארץ ובונים בארץ.

אני רוצה לברך את ותיקי הצבא האדום, לרגל חג הצבא האדום
אני רוצה לברך את כל הגיבורות והגיבורים - הצעירים והמבוגרים - שנמצאים כאן היום, בחג ט"ו בשבט שמח.
אני רוצה לאחל לכולכם בריאות טובה. אני מקווה שהוטרנים שנמצאים אתנו יזכו  לראות את השתילים האלה שניטעו כאן היום הופכים לעצים גדולים, שבצילם ילמדו הילדים של עמותת "גדולים מהחיים" את סיפורי הגבורה של מלחמת העולם השנייה. שיוסיפו לסיפורים ההם את סיפורי הגבורה של הדורות הצעירים, האמיציםשלוחמים למען הארץ הזאת על בניינה ועל הגנתה.

בשמי ובשם ממשלת ישראל, אני רוצה לומר לכולכם, ללוחמים הוותיקים וללוחמים הצעירים: אנחנו אוהבים אתכם, אנחנו גאים בכם

תודה רבה לכם.