מסטר סרג'נט רודריק וורינג אדמונדס - הלוחם האמריקאי שהציל שבויים יהודים

מסטר סרג'נט רודריק וורינג אדמונדס - הלוחם האמריקאי שהציל שבויים יהודים

רודריק וורינג אדמונדס נולד ב- 20 באוגוסט 1919 בנוקסוויל, טנסי ארצות הברית. 
במלחמת העולם השנייה שירת ברגימנט חיל הרגלים ה-422 בדיוויזיה ה-106 של צבא ארצות הברית. 
ב-17 בדצמבר 1944, במהלך הקרב על הבליטה, נשבה על ידי הגרמנים והושם בסטאלג IXA שממוקם בריינלנד-פפאלץ שבגרמניה. מאחר שדרגתו הייתה הגבוהה בקרב חבריו, הוא מונה על ידי הגרמנים כאחראי על צריפי השבויים של החיילים האמריקאים שאינם קצינים, שהכילו מעל ל-1,000 חיילים אמריקאים, ביניהם כ-200 חיילים יהודים.
ב-27 בינואר 1945 קראו הגרמנים לכל החיילים היהודים להתכנס למחרת בבוקר במגרש המסדרים, ככל הנראה על מנת לרצחם. כשהוא שמע זאת, הוא הורה לכל חייליו להתייצב, באומרו "לא נעשה זאת, כולנו נתייצב" ("We are not doing that, we are all falling out"). כך למחרת התייצבו כל החיילים, יהודים ולא-יהודים, במגרש המסדרים. כאשר המפקד הגרמני, ראה מה נעשה, הוא אמר לו כי לא ייתכן שכל החיילים הם יהודים. על כך ענה לו, על פי עדותו של פאול שטרן אחד מהשבויים היהודים, ש"כולנו יהודים" ("We are all Jews"). אז שלף הגרמני את אקדחו, הצמידו לראשו של ואמר לו שזוהי ההזדמנות האחרונה שלו, וכי אם לא יצווה על החייליו היהודים לצעוד קדימה, יירה בו. על כך השיב לו את שמו, דרגתו ומספרו האישי, בהתאם לאמנת ז'נבה. ואז ענה לקצין הגרמני "אם אתה יורה בי, אתה תצטרך לירות בכולנו כי אנחנו יודעים את זהותך ואתה תוכרז כפושע מלחמה כשננצח את המלחמה הזו" ( If you are going to shoot, you are going to have to shoot all of us because we know who you are and you'll be tried for war crimes when we win this war) 
יחד עם יתר השבויים שהו במחנה השבויים עד לשחרורו על ידי בעלות הברית במאי 1945. 
הוא שירת שוב בצבא האמריקאי במלחמת קוריאה. לאחר שחזר מקוריאה, הוא התפרנס כאיש מכירות בנוקסוויל. נפטר ב- - 8 באוגוסט 1985.
לאחר מותו ב-1985, אשתו נתנה לבנו, כריס אדמונדס, כמה מהיומנים שניהל אביו בזמן שהותו במחנה השבויים. כריס, כומר בפטיסטי, החל לחקור את סיפורו של אביו, ונתקל באזכור של האירוע במחנה השבויים. הוא איתר כמה מהחיילים היהודים שאביו הציל, שמסרו עדויות ליד ושם. בין אנשי השבויים היהודים-אמריקאים שניצלו היה סוני פוקס, איש טלוויזיה אמריקאי, שהיה עד למעשיו של אדמונדס ובראיונות דיבר עליהם.
ב-10 בפברואר 2015 הכיר  בו "יד ושם" כ"חסיד אומות העולם". טקס הענקת הפרס נערך ב-27 בינואר 2016, בשגרירות ישראל בוושינגטון. בנוכחות נשיא ארצות הברית ברק אובמה. בנו כריס אדמונדס קיבל את אות החסיד ותעודת הכבוד משגריר ישראל רון דרמר וראש מועצת "יד ושם" הרב ישראל לאו בשם אביו.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%95%D7%93%D7%99_%D7%90%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%93%D7%A1